Pobočka na Žebráku má od září novou učebnu!

Pobočka na Žebráku má od září novou učebnu! 1

Činnost ZUŠ v Žebráku je po dlouhá léta stejná, vzbuzovat v dětech lásku k hudbě, vychovávat dobré muzikanty, ale také charakterní osobnosti, které svébytně využívají získané znalosti.

Prostředí, ve kterém se výuka dětí odehrává, také působí významně na utváření jejich hodnot. Proto dlouho očekávaná rekonstrukce byla skutečně potřebná, vždyť v bývalé třídě na náměstí č.p.89, kde působila paní učitelka Alena Spilková, se vyučovalo již od konce 70. let minulého století. Nejvíce chyběla modernizace bezpečnostních zařízení a stálého vybavení.

Nyní se výuka přenesla do přízemí budovy, do místnosti, která byla rekonstruována společně s celým patrem. Naproti přes uličku nově sídlí lékárna.

Samotná rekonstrukce, o kterou se Město Žebrák snažilo neúspěšně spustit v minulých letech, se uskutečnila v podzimních měsících 2021 a skončila v červnu 2022 předáním ZUŠ do užívání. Průtahy během rekonstrukce nebyly zásadní, vzhledem ke značně zbědovanému původnímu stavu suterénu, kde dříve bývala pekárna, se povedlo dát vše do pořádku. Škola během prázdnin a začátkem šk. roku dodala třídě potřebné vybavení a od září 2022 se zde vyučuje v standartním režimu.

ZUŠ měla před rekonstrukcí k dispozici ještě jednu malou třídu v 1. patře budovy, jejíž prostory nově obsadil výtah, který jezdí až do 2. patra, kde je pobočka Muzea Českého krasu. Budova je tak zcela bezbariérová. Třída byla nově přesunuta o několik metrů vedle do prostor bývalého skladu Městské knihovny s tím, že využívá původního sociálního zázemí. Věříme, že i tyto prostory se brzy dočkají renovace.

V budově na Žebráku se pravidelně vzdělává letošním rokem cca 50 žáků v těchto hudebních oborech - Hra na zobcovou flétnu, klarinet, saxofon, klavír a zpěv sólový a sborový.

Nejvíce dětí pak dochází na hodiny klavíru, o který je tradičně na Žebráku velký zájem. Kromě individuálních hodin ve škole zde působí Komorní soubor pod vedením pí uč. Evy Gembické a pěvecký sbor ZVONEK pod vedením pí uč. Barbory Janečkové.

Předmět Hudební nauka se pak stává povinnou součástí každého muzikanta společně s hodinami individuální výuky hudebního nástroje.

Vzhledem k rekonstrukci, zájmu o studium a celkové povolené kapacitě, si škola opětovně podala žádost na MŠMT o navýšení celkové kapacity školy jak na Žebráku, tak také v Hořovicích. Pokud dojde ke schválení, od příštího školního roku by se zde mohlo vyučovat až 90 žáků.

Datum vložení: 13. 12. 2022 10:35
Datum poslední aktualizace: 20. 12. 2022 12:40