POBOČKA ŽEBRÁK

Na naší jediné pobočce ZUŠ v Žebráce vyučujeme hru na klavír, klarinet, saxofon, příčnou flétnu, zobcovou flétnu a také sborový zpěv. Působí zde pěvecký sbor ZVONEČEK,  jehož členy jsou nejmladší žáci, někteří i předškolního věku, a pěvecký sbor starších žáků ZVONEK. V dechovém oddělení se každým rokem sdružují žáci v komorní soubory různého složení např. flétnový soubor vedený pí. uč. Evou Gembickou. Kromě účinkování žáků na společných akcích školy pořádá pobočka své samostatné veřejné koncerty a spolupracuje s místními školami a organizacemi. Aktivně se podílí na kulturním životě nejen v blízkém okolí, ale i po celé České republice na soutěžních a jiných prestižních vystoupení.

VYUČOVÁNÍ

Výuka probíhá individuálně v hodinách žáků přípravného ročníku (od 5 do 7 let věku), základního studia I (od 7 do 14 let) a II stupně (pro žáky středních a vysokých škol). V určitých případech se otevírá studium pro dospělé, a to se soulasem ředitele.

Souběžně s výukou jednotlivých předmětů žáci navštěvují i hodiny hudební nauky či přípravné hudební výchovy.

Povinný předmět Ročník Hodina
Přípravná hudební výchova + Hudební nauka PS + 1. ročník 13:45 - 14:30 hodin
Hudební nauka 2. a 3. ročník 14:30 - 15:15 hodin
Hudební nauka 4. a 5. ročník 15:20 - 16:05 hodin

Počet žáků se každoročně pohybuje mezi 50 až 70.

Učitel/ka Nástroj
MgA. Zuzana Bouřilová / zástup Mgr. Marie Fajfrlíková klavír
MgA. Aneta Brogelová  a BcA. Marie Benetková příčná flétna, zobcová flétna
BcA. Jakub Albrecht klarinet, zobcová flétna
Eva Gembická, Dis. klarinet, saxofon, zobcová flétna
Lenka Jandová, Dis. klavír
Barbora Janečková sólový a sborový zpěv

HISTORIE POBOČKY V ŽEBRÁCE

Hudební škola na Žebráku sloužila již 1. října 1939, kdy zde varhaník kostela z Cerhovic vyučoval 13 chlapců a 6 dívek hře na housle a klavír. Oficiální založení hudební školy v Žebráku přišlo později, a to v roce 1967, kdy vznikla pobočka Lidové školy hudební – později Lidová škola umění, která zakotvila v historické budově na náměstí, kde s časovými proměnami sídlí dodnes.
Základní kámen školní budovy na náměstí č.p. 89, byl položen 11. července 1842 a již prvního října 1843 novou  budovu obecní školy slavnostně vysvětil děkan a národní buditel Vojtěch Nejedlý. V současnosti ZUŠ obývá prostory 1. patra budovy společně s Městskou knihovnou. 2. patro budovy patří Městskému muzeu Žebrák se stálou expozicí Jaroslava Hněvkovského.

Od roku 1967 se na pobočce v Žebráku vystřídalo několik kantorů. Souběžně v jednom roce byly v průměru zaměstnáni 2 až 3. Odchod posledního kantora v roce 2012 byl pro ZUŠ velmi citelný, byla jím paní učitelka Alena Spilková. Její aktivní přístup a vynikající práce s dětmi byly příkladné a škola zde zdárně prospívala až do současnosti, kdy se na základě dohody s městem Žebrák, zastoupeným váženým panem starostou Havlíkem, oficiálně zařadila do rejstříku škol a školských zařízení, jako jediná pobočka ZUŠ Josefa Slavíka Hořovice.

Budova pobočky ZUŠ v Žebráku, 1.patro

Náměstí č.p. 89