05.05.2017 16:45

Ve Stříbře zazářil i HORband ZUŠ Hořovice

Je ráno, 29. dubna 2017. V Hořovicích na náměstí, u budovy ZUŠ Josefa Slavíka, se nakládají do autobusu dopravní firmy Hrabák-Špicl hudební nástroje, stojánky i potřebné reprodukční předměty. Noty snad mají všichni mladí muzikanti u sebe? Nálada je plná očekávání, jak vše asi dopadne. Jedeme směr Stříbro, kde se v Kulturním domě koná XXIV. PŘEHLÍDKA MLÁDEŽNICKÝCH ORCHESTRŮ a tentokrát byl pozván i soubor naší školy.

Kouzelné náměstí ve Stříbře, lemované historickými budovami a překrásnou renesanční radnicí bylo kolem poledne celkem liduprázdné, ale školní jídelna tamní školy zvučela jako ve školní den. Usměvavé paní kuchařky tam však rozdávaly polévky, řízky s bramborem a okurkovým salátem jiným strávníkům než obvykle. Organizátoři přehlídky a jejich patroni totiž zajistili, aby překrásné tóny linoucí se z hudebních nástrojů nebyly rušeny nelibými tóny hladových útrob hráčů.  I v kulturním domě nás čekalo milé přivítání, bezpečné zázemí, zabezpečená místa k poslechu programu a opět přichystané občerstvení pro nejméně čtyřhodinový pobyt.

Přehlídku zahájil místní dechový orchestr ZUŠ – ZLATÍČKA ZE STŘÍBRA. Hráli kouzelně. Úchvatná kompozice z melodií opery Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, sólová hra hostujícího trumpetisty i známé skladby dechové klasiky, nadchly všechny přítomné.

Změnou bylo vystoupení BIG bandu KONZERVATOŘE PLZEŇ. Svěží a rytmický swing i jazz se sólovými partiemi jednotlivých hráčů, rozezvučel celý sál a navodil i vzpomínku na mladá léta, kdy se při této hudbě tančilo.

Do třetice přišla řada na naše vystoupení. Náš čtrnáctičlenný HORband pod vedením pana ředitele Jakuba Albrechta předvedl směsici skladeb. Každá z nich byla odměněna potleskem i hlasitými projevy chvály, což bylo milé a povzbuzující. Zase to byl jinak znějící orchestr, různorodé skladby i náročné aranže pana učitele Dalibora Procházky. Jednoduše řečeno: Povedlo se!

Závěr přehlídky byl také překvapením, neboť vystoupil více než třicetičlenný DECHOVÝ ORCHESTR ZÁKLADNÍ ŠKOLY ŠVIHOV. Klobouk dolů před panem učitelem, který na základní škole dokázal dát dohromady takovýto orchestr. Svižný Kmochův pochod zahájil jejich produkci a doslova lákal si alespoň zazpívat, když ne přímo zapochodovat.

Na závěr tohoto dne naplněného hudbou různých žánrů, krásných melodií, pěkných výkonů i radosti z toho, že snad nezanikne rčení CO ČECH, TO MUZIKANT, že i další generace našich dětí budou obdivovat a šířit to, co dokáže zušlechtit duši, naučí respektovat jeden druhého a společně potěšit ostatní kolem sebe, jsme se vyfotografovali.

Cesta domů překrásnou krajinou rychle uběhla. Díky patří pedagogům, kteří dokážou s plným nasazením takto pracovat s dětmi a vlastně obohacovat život nás všech. Rodičům přeji, aby se nenechali ochudit o tyto krásné zážitky a podporovali tuto blahodárnou činnost.

Díky! Účastnice zájezdu z řad rodičů L. Hošková