22.01.2020 13:27

VÁNOČNÍ ZPÍVÁNÍ

Žáci Základní umělecké školy Josefa Slavíka Hořovice z klavírní a pěvecké třídy Květuše Ernestové úspěšně pokračovali ve svých hudebních projektech i v čase předvánočním. 

Prvním adventním vystoupením Komorního pěveckého souboru Základní umělecké školy Josefa Slavíka Hořovice bylo tradiční předvánoční zastavení s Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby v Domově Na Výsluní v Hořovicích. Na začátku koncertu, který byl součástí projektu Česko zpívá koledy s Deníkem 2019, uctili všichni přítomní minutou ticha památku obětí v ostravské nemocnici, stejně jako na tisíci míst v České republice a třinácti v zahraničí. 

Náročnou přípravu na vánoční koncertní maraton zahájili hořovičtí pěvci v neděli 15. prosince 2019 Pobožností za „RYBOVKU“ v kostele sv. Prokopa v Praze na Sladkovského náměstí a generální zkouškou spojených orchestrů a sborů v aule Gymnázia Karla Sladkovského pod taktovkou P. Mgr. Václava Revendy. 

Na začátku předvánočního týdne zazpívali Erika Řechtáčková a Filip Rataj v programu Vánoční akademie Gymnázia Václava Hraběte Hořovice v sále Společenského domu v Hořovicích, ve čtvrtek 19. prosince 2019 přinesl Komorní pěvecký soubor Základní umělecké školy Josefa Slavíka Hořovice vánoční náladu na Dětské oddělení Nemocnice v Hořovicích, a v pátek 20. prosince 2019 spoluúčinkovali hořovičtí pěvci při provedení Rybovy České mše vánoční v Plečnikově monumentálním chrámu Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na Vinohradech. 

Tradiční koncert s rozdáváním Betlémského světla VÁNOCE ČESKÝCH KANTORŮ se uskutečnil v kostele Narození Panny Marie v Mrtníku u Hořovic o čtvrté adventní neděli 22. prosince 2019. Program koncertu připomněl působení slavného kantorského rodu Slavíků v Mrtníku, v Hořovicích i Jincích, a jejich známých současníků. V programu zazněly virtuosní skladby pro trubku a kompozice českých kantorů Tomáše Kolovrátka, Jiřího Ignáce Linka, anonymy ze soukromých sbírek, některé v obnovené světové premiéře, a Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Zpívala Květuše Ernestová a Komorní pěvecký soubor Základní umělecké školy Josefa Slavíka Hořovice se svými sólisty, virtuosní trumpetové party provedl 1. trumpetista Trubačů prezidenta České republiky František Svejkovský, vzácné varhany z dílny E. Š. Petra z roku 1898 rozezněl přední český varhaník Drahoslav Gric. Koncert byl součástí projektu KŘESŤANSKÉ VÁNOCE. 

Hořovičtí pěvci zpívali Českou mši vánoční také v pondělí 23. prosince 2019 ve vstupní hale Hlavního nádraží v Praze, kdy obrovský sbor a orchestr dirigoval se svým krédem „Člověk musí hudbu žít do roztrhání těla“ jako obvykle se štaflí již po devatenácté Lukáš Prchal, na půlnoční mši svaté v kostele sv. Vavřince ve Strašicích pod vedením Františka Svejkovského, i v neděli 29. prosince 2019 v kostele sv. Jiljí ve Vlašimi, a vánoční turné uzavřeli v neděli 5. ledna 2020 v kostele sv. Václava v Praze na Smíchově. Spojené sbory a orchestry dirigoval P. Mgr. Václav Revenda. Všechny koncerty byly hojně navštíveny. 

Jedním z vrcholů jarní sezóny bude BENEFIČNÍ KONCERT VE PROSPĚCH ARCIDIECÉZNÍ CHARITY PRAHA ve středu 13. května 2020 od 18 hodin v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. V programu zazní Svatovítská fanfára Jana Kučery, Missa brevis Jiřího Pavlici, Truvérská mše Petra Ebena, Modlitba Tomáše Kača a další duchovní skladby. Spojené sbory a orchestry základních uměleckých škol České republiky diriguje hudební skladatel Jan Kučera. Srdečně zveme.

 

—————

Zpět


 
Kontakt            

Palackého náměstí 253/4
268 01 Hořovice
+420 311 512 036
ePodatelna:bottom
Datová schránka-ID: afjxinc