01.02.2016 12:24

V Hořovicích zazní Slavíkův koncert fis moll

Ve středu 17. února od 18 hodin se uskuteční v sále hořovické radnice slavnostní koncert, který připomene 210. výročí narození slavného houslového virtuóza, skladatele a hořovického občana Josefa Slavíka (26. 3. 1806 - 30. 5. 1833). Kromě skladeb světoznámých skladatelů (Mozart, Beethoven, Schubert, Paganini) zazní také virtuózní Slavíkův koncert fis moll (1823) v podání sourozenců Kosových - Štěpán Kos (klavír) a Martin Kos (housle). Koncert se koná za osobní finanční podpory hořovického pana starosty Dr. Ing. Jiřího Peřiny a města Hořovice, které poskytlo pro tuto významnou kulturní akci bezplatně sál.

Josef Slavík byl a je v časech srovnáván se světoznámým Nicolou Paganinim. Na pražskou konzervatoř byl pro svůj obdivuhodný talent přijat již v 11 letech, a to i na doporučení hraběte Eugena z Vrbny, u kterého hrál se svým otcem Antonínem v zámecké kapele v Hořovicích. Poté, co při přijímacím řízení zahrál řediteli konzervatoře Diviši Weberovi jednu z Kreutzerových etud, stal se nejprvnějším žákem ve třídě prof. Pixise. Roku 1819 hrabě z Vrbny ocenil Slavíkovo snažení tím, že mu daroval Guarnerovské housle zakoupené od prof. Pixise za 80 dukátů. V dobách studií se zaskvěl ve výročních koncertech, a to roku 1822 polonézou E Dur od Maysedra a roku 1823 variacemi od Polledra, kdy na sebe obrátil velkou pozornost obecenstva a kritiky. Josef Slavík byl činný také jako skladatel, přičemž jeho dílo směřovalo k vytvoření virtuózních skladeb pro housle. Ve třetím ročníku zkomponoval Smyčcový kvartet E Dur a těžké Variace pro housle E Dur. Na to obdržel Paganiniho etudy, které se staly předmětem jeho dalšího snažení. V samotném závěru studií na pražské konzervatoři složil a, při absolventském vystoupení, zahrál Koncert pro housle fis moll, o němž prof. Pixis prohlásil: „Je vůbec rozumné psát takový nesmysl, když to nikdo nezahraje?“

Organizátorem slavnostního koncertu je ZUŠ Josefa Slavíka Hořovice, která tak dává další příležitost nejen začínajícím umělcům, ale i široké veřejnosti shlédnout kvalitu hudebního projevu na světové úrovni a ojedinělou možnost poslechnout jedno z několika děl Slavíkovi tvorby, které se dotýká hranic možností houslové hry.

Vstupné je dobrovolné. Více informací na tel.: 311 512 036, emailu: skola@zus-horovice.cz

Všichni jsou srdečně zváni !!!